Ahmet Kerem Somer

Ankara doğumluyum, 1987’de ODTÜ Endüstri Mühendisliğinden mezun oldum. Çimento ve ağır sanayilerin kullanıldığı makine ve ekipman üreten Alman, Fransız, İsveç ve Amerikan firmalarının Türkiye temsilciliğini yapan Somer International kurucu ortağıyım.

Toprakla haşır neşir olmak, kendi ürettiğim temiz ve doğal gıdayı ailem ve sevdiklerimle paylaşmak benim için paha biçilemez bir mutluluk ve çalışma hayatının ardından en büyük terapi.  Ayvalık Gazi Kemal Paşa’daki zeytinliklerimizde hem kahvaltılık zeytin hem de hem de yüzde 100 natural, erken hasat, soğuk sıkım zeytinyağı üretiyorum.

Çocuklarım Irmak ve Yunus ‘un 300 yıllık zeytin ağaçlarının tepesinde oynaması, eşim Selen’ in tepesinde olmasa da dibinde bir yerlerde çocuk kitabı yazıyor olması benim için huzurlu bir mutluluk kaynağı. Kastamonu Devrekani’de de, tertemiz atalık siyez buğdayı üretiyor, evdeki her şeyi kendimiz katıksız siyez buğdayı kullanarak yapıyoruz. Kocaeli Bahçecik’te ise çeşitli meyve ağaçlarım ve ceviz ağaçlarım var.

Üretmek çok emek yoğun bir mücadele, her aşamasında kendi emeğim var. Her zaman mutlaka yanı başında olmanız gerekiyor; toprakla uğraşıyorsanız uzaktan kumanda üretim olmaz. En önemlilerinden biri de sizin istemeniz, çünkü toprak her daim vermeye hazır. Emek, zaman ve istek; bu üçü bir arada ise tarımda olduğu gibi çalışma hayatında da geriye sadece hasadı toplamak kalıyor.

Hayattan öğrendiklerimle ve biriktirdiklerimle geleceğine yön vermek isteyen gençlerin yollarına ışık tutmak için Gençlig Vakfı Yönetim Kurulu’nda görev alıyorum. İstekli ve mücadeleci gençlerle birlikte emek vererek hasadı toplayacağız, buna canı gönülden inanıyorum.